Škoda zůstat jen na Manhattanu!

Poznat město New York v jeho celistvosti je možné, jen pokud se vydáme dál a opustíme Manhattan.

Když jsme se chystali na stěhování do New York City, sbírala jsem všemožné informace, četla články a kupovala knihy, jak se v NYC žije a jak se tam zorientovat. Jedna z knih, výborná malá brožurka s mnoha mapami, nazvaná New York, mě vlastně časem překvapila nejvíce. Je v ní několik rozkládacích map, různých částí Manhattanu. A to je ono! Manhattanu! Většina lidí spojuje New York pouze s Manhattanem. Ale New York nabízí mnohem více, včetně čtyř dalších městských částí. Linie mrakodrapů, žlutých taxíků, Central Park, Broadway a muzea a…… 4 další velké městské čtvrti, to je teprve celý New York City! 

Pojďme tedy na výlet s trochu větším perimetrem. NYC má celkem pět částí, čtvrtí nebo, jak se tady říká, boroughs:

  • Manhattan
  • Brooklyn
  • Queens
  • Bronx
  • Staten Island

S výjimkou Queens a Brooklynu, které mají mezi sebou i pozemní hranici, jsou vždy odděleny vodou. Řekou, průlivem nebo mořem. Spojení je ale vyřešené v americkém stylu – velkokapacitní přívozy, velkokapacitní mosty a velkokapacitní tunely. Jednotlivé čtvrti mají své bohaté a chudé části, mnohonárodnostní skladbu, vlastní jedinečnosti a především zajímavou historii kdy a jak se staly součástí jedinečného celku města New York.

Zajímavá místa jsou i mimo Manhattan

Ano, drtivá většina turistických lákadel, atrakcí a zajímavých míst známých z prospektů cestovních kanceláří je skutečně centralizovaná v paradoxně nejmenším z pěti boroughs – na Manhattanu. Ale například nejstarší zachovaný dům v NYC anebo mořské pláže kousek od zastávky metra jsou v Brooklynu; největší ZOO a stadion Yankees jsou v Bronxu; nejkrásnější pohled na Manhattan, stadion Mets a místo, kde návštěvník z Evropy pravděpodobně šlápne na půdu NYC jako první (protože tam přistane na letišti), jsou v Queens; venkov v rámci města NY lze pak nalézt na Staten Island. 

Manhattan

Manhattan, jako místo na život volí především ti, kterým vyhovuje rychlý styl života a výhody velkoměsta. Často, jako je ve velkoměstech obvyklé, jsou s vynikající polohou a pohodlím “mít vše na dosah” spojeny výrazně vyšší náklady a menší životní prostor. Není neobvyklé, že si proto lidé pronajímají další skladovací prostory, aby měli kam uložit své věci.

Ovšem pro turisty a cestovatele je to ráj. Je to ostrov rozdělený pravoúhlou sítí ulic a avenues, kde se můžete cítit svobodně a zároveň světově. Je tady několik částí s rozličnou atmosférou, kulturou a stylem. Nespočet muzeí, ikonických budov, parků a zajímavostí, které si každý, kdo se v NYC jako turista ocitne, nechce nechat ujít.

Brooklyn

Západně od Manhattanu přes ikonický Brooklynský most, je mekka umělců a kultury, Brooklyn. Oproti Manhattanu má uvolněnější atmosféru. Je to čtvrť s krásnými parky, např. Prospect Park, výbornými restauracemi a spoustou kultury. V posledních letech ale “šlape” Manhattanu na paty. Z místa, kde byly dříve zastrčené kavárničky a klidná zákoutí vznikají hipsterská a velmi populární místa. Staré nefunkční továrny a sklady získávají novou funkci a jejich prostory se mění na místa pro volný čas, na nové byty nebo kancelářské prostory. Metrem se  v této čtvrti dostanete až k moři, třeba na populární Coney Island. Rozhodně se v Brooklynu budete cítit mnohem volněji, než v sevření mrakodrapů na Manhattanu.

Queens

Nejvýchodnější a největší ze všech čtvrtí NYC. Je na dosah od Manhattanu, s postupně sílící dynamikou, s oběma letišti (La Guardia a JFK) a taky nejrůznějšími kulturami. Není vůbec problém si v Queens dát řecké, čínské, polské či dokonce české jídlo! Diverzita obyvatelstva je v celém NYC velmi široká a v Queens obzvláště!  V Queens je možné si za cenu pronájmu bytu na Manhattanu dopřát vlastní dům. Už pár let zrovna v této čtvrti žijeme a jak s oblibou říká můj muž, je lepší se na Manhattan dívat, než na něm žít. A má pravdu. Výhledy z Queens od East River jsou skutečně magické.

Bronx

Yankees! Ano, Bronx je domovem baseballového klubu New York Yankees (možná ne příliš podstatná a zajímavá informace pro středoevropany, ale pro místní má stejnou důležitost jako třeba to, že Socha svobody stojí na Liberty Island u Manhattanu), Bronx je dále kolébkou hip hopu, hostí velké, vysoce ceněné a krásné ZOO a byť občas bývá synonymem místa, kam se po setmění nemá chodit, není to úplně fér. I v Bronxu jsou luxusní rezidenční části, krásné lesoparky anebo přímořská pláž. Bronx leží na severu New Yorku a městská doprava už tam je trošku těžkopádná. Každopádně na známá místa se dostanete snadno. Mimochodem, Bronx je pojmenovaný podle Jonase Broncka, nizozemského osadníka, který se zde usídlil v roce 1639.

Staten Island

Je tak trochu “zapomenutá čtvrť” New York City. Leží nejjižněji a trochu stranou od ostatních borouhgs. Při povrchním pohledu na mapu jednomu přijde, že jde o místo na pravém břehu Hudson River a tedy musí jít o součást New Jersey. Však se o tento ostrov státy New York a New Jersey taky léta přely! Na Staten Island se dá suchou nohou dostat pouze z Brooklynu přes nádherný a obrovský most Verrazzano-Narrows, který byl největším visutým mostem na světě od svého otevření v 1964 až do roku 1981. Běžce bude jistě zajímat, že  most Verrazzano je místem, odkud startuje světoznámý newyorský maraton. Z Manhattanu se na Staten Island jezdí trajektem, z nějž se dá během půlhodinové plavby krásně pozorovat Socha Svobody. Na Staten Island najdeme také ZOO, botanickou zahradu, ale je pravda, že je to spíše venkovská čtvrť, kam se turisté během krátkého pobytu v NY zřídkakdy vydají, byť severní část Staten Islandu se starou zástavbou, členitým terénem a jiným pohledem na panorama New Yorku a New Jersey má také své kouzlo a při delší návštěvě NYC stojí za zařazení do itineráře.

Pokud tedy zavítáte do New York City, nakoukněte i mimo Manhattan. Vsadím se, že to bude stát za to!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *